TAB Board nám přináší rady a inspiraci

TAB Board nám přináší rady a inspiraci

Petr Mudra se svým společníkem podniká v poměrně specifickém oboru. Jejich konstrukční firma Volter se zabývá zejména výrobou, konstrukcí a prodejem dětských kočárků a speciálních invalidních vozíků. „Jde čistě o náš projekt, náš patent. Jsme jedinými majiteli ochranné známky na logo, užitného a průmyslového vzoru na design,“ vysvětluje.

K výrobě výše zmíněných produktů se společnost Volter dostala poměrně oklikou, v době, kdy se výrobou ani jeden z jejích současných majitelů nezabýval. Společně tehdy vlastnili malé vydavatelství, které stálo za několika tištěnými časopisy zaměřenými na aktivní život. „Na jednom z veletrhů, kterého jsme se účastnili, jsme se setkali s člověkem, který si sám sestrojil vozík, v němž mohl pohodlně vozit svého blízkého člověka s handicapem,“ vzpomíná Petr Mudra. Slovo dalo slovo a po zjištění, proč si ho vyrobil a jak mu pomáhá, byl podnikatelský nápad na světě. Petr se svým společníkem v něm viděli velký potenciál a možnost zaplnit mezeru na trhu.

Ve spolupráci s původním „konstruktérem“ vyrobili několik prototypů, na které trh pozitivně reagoval. „Následně jsme tak přikročili ke konstrukci kočárků a vozíků dle platných norem. Přizval jsem do firmy svého bratra jako inženýra-konstruktéra, který má přehled ohledně materiálů, které se při výrobě podobných produktů používají. Vytvořili jsme tak vozík s novým konceptem, testovaný, ověřovaný státními orgány i koncovými uživateli,“ říká Petr Mudra s tím, že cílem firmy od začátku bylo vytvořit produkt, který bude splňovat nejen veškeré nutné normy, ale zároveň potřeby lidí, pro které je určen. O tom, že se jí to podařilo, svědčí fakt, že po 3 letech vývoje od roku 2015 s menšími facelifty kočárky a vozíky pořád vyrábí a dále rozšiřuje. A to nejen u nás, ale také do stále většího počtu zemí.

Zhruba před čtyřmi lety se Petr Mudra poprvé setkal s konceptem poradních boardů pro majitele malých a středních firem TAB Board. Ačkoli si je vědom toho, že obor jeho podnikání je poměrně unikátní, vytušil velký potenciál členství v TAB Board pro rozvoj svého byznysu. Jak se později ukázalo, nemýlil se. „Chtěl jsem se stát součástí něčeho, co je na začátku, a hlavně jsem v tom viděl projekt, který by nám mohl v budoucnu pomoci. Jsme menší firma a fakt, že budu moci v boardu sdílet své dotazy ohledně řízení firmy, jejího financování apod. mne velmi zaujal,“ vysvětluje, proč se do TAB Board zapojile hned na samém začátku jeho působení v Česku.

A jaké otázky s ostatními členy boardu, který se schází jednou měsíčně, Petr Mudra řeší? Jak sám říká, debat nad nejrůznějšími tématy proběhlo mnoho. Týkaly se například lidských zdrojů, rozdělení kompetencí, hledání nových zaměstnanců nebo jak řešit vztahy s problémovými zaměstnanci. „Na zasedáních boardu vzniklo mnoho otázek, ale také jasných odpovědí a rad, které jsme více či méně aplikovali. Z některých jsme si vzali třeba jen poučení nebo inspiraci,“ prozrazuje Petr, který jako hlavní přínosy TAB Board vidí odtah od denní rutiny, nutnost zabývat se i jinými tématy a také nezávislý ohled na jeho byznysu ze strany dalších členů boardu.